Kostel sv. Kateřiny

Kliknutím mapku aktivujete
Logo Farní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
O místu:

 

    •  
      Historie

      Kostel byl po určitou dobu v rukou protestantů a až v roce 1671 přidělen farnosti v Kobeřicích. Na místě starého dřevěného kostela sv. Kateřiny byl v roce 1756 zřízen nový dům Páně. Na jeho stavbu vydalo kostelní pokladna 805 flórů, jeho patron veškeré stavební dřevo. Rovněž 22.8.1760 zesnulý farář Martin August Maln z Kobeřic odkázal na stavbu kostela celých 100 flórů.

       

      Předsíň v západní straně tvořila jediný vchod do kostela, stejného rozměru byla rovněž zákristie. Ze dřeva byla pouze věž opatřena dvěma zvony. Jedinou kovovou částí věže byla tabule s vyrytými písmeny S.K.

       

      Kostel stojí ve středu vesnice, na rozcestí, na mírné vyvýšenině, na dvou pozemcích. První bohoslužba měla být sloužena u příležitosti nějakých oslav anebo svátku. Až teprve v roce 1814 bylo ve Štěpánkovicích zřízeno místní kaplanství. Prvním lokalistou (místním-lokálním knězem ) byl Florian Kubetzko, narozen v Jihlavě.

       

      Eduard, kníže Lichnowský, daroval obci uprostřed ležící bývalou hájenku s pozemky a vybudoval na tomto místě na vlastní náklady (800 tolarů) bydlení pro místní duchovní. 4,5 rudbenů délky, 1,5 rudbenů šířky, o dvou pokojích, jednom čeledníku, jídelně a masivní kuchyni. V roce 1829 byla na obecní náklady zřízena obecní studna.

       

      Farské pozemky u této vesnice, které stále patřily ke kobeřickému majetku (do roku 1816), se skládaly ze dvou obrovských ploch. Jedna část z nich se nacházela východně ze Bielanem až k lesu Rozeprzi, rozdělena na další tři menší části. Na základě smlouvy mezi rolnictvem a Dominiem Chuchelná, bylo další pole zřízeno naproti Chlebičovskému kopci (rolníci odváděli z nich nájemní daně)

       

      Místním kaplanem byl v té době Josef Plesch, narozen 1826 v Chrastavě, vysvěcen v roce 1857.

       

      (Tento text byl převzat z knížky Štěpánkovice, která byla vydaná k příležitosti 750 let obce.)

       

      Podrobněji o historii kostela a farnosti Štěpánkovic se lze dovědět v „Pamětní knize“, která je zpracována na CD nosiči a pro ty, kteří nemají snadnou možnost pracovat na počítači, je vytištěna sešitová verze ve farní knihovně. Údaje o dávné minulosti byly použity hlavně z archivního pramene, který zpracoval Mgr. Marek Skupien, archivář Státního okresního archívu v Opavě. Tam jsou také uloženy téměř všechny dochované archiválie z farního úřadu Štěpánkovice, které se dochovaly do roku 1945 a postupně k nim přibyly další dokumenty vzniklé do roku 2000. Údaje z 20. století jsou zpracovány z „Pamětní knihy“, která je dosud uložena na místní faře a po 2. světové válce ji začal sepisovat P. František Proksch.

    •  
      Svatá Kateřina Alexandrijská
      Kateřina se narodila ve 3. století v Alexandrii. Byla neobyčejně krásnou dívkou, byla vysoce vzdělaná a obdařená z domova nezměrnými statky. Kateřininou nejnápadnější vlastností však byla její nadměrná pýcha, s níž odmítala každého mladého muže, který se o ni ucházel. Jednoho dne se Kateřina setkala s poustevníkem, který prohlásil mladé dívce, že Ježíš Kristus je jejím opravdovým ženichem. Tento zážitek v Kateřině způsobil, že se hluboce zamyslela. Pak přijala křest. 50 nejlepších filozofů a mistrů řečnictví povolaných císařem Maximem mělo Kateřinu usvědčit z omylů. Kateřina však všem argumentům mudrců tak odporovala, že se všichni obrátili a dali se pokřtít. Kateřina byla uvržena do žaláře. Podstoupila krutá muka, byla bičována, přivázána na kola, pobitá hřeby a ponechána bez potravy. Uzdravená zázračným způsobem byla nakonec sťata v roce 311 nebo 313. Ostatky sv. Kateřiny jsou na hoře Sinaji, tam, kde dnes stojí klášter sv. Kateřiny.

      Památku sv. Kateřiny Alexandrijské se slaví 25. listopadu.
       
       

Nejbližší události v místě (rozmezí od 18.1. do 28.1.2025)

Den Čas Druh intence
sobota
18.1.
17:30 Mše svatá

Na poděkování Pánu Bohu za 50 let života s prosbou o ochranu panny Marie pro celou živou rodinu a za všechny zemřelé z rodiny. 

neděle
19.1.
08:00 Mše svatá

Za živé a +farníky

10:00 Mše svatá Za Aloise Mocha u příležitosti nedožitých 95 narozenin, + manželku a všechny živé a zemřelé z rodiny.
úterý
21.1.
18:00 Mše svatá

Za +rodiče Korpasovy a +rodiče Kočí a +dceru Janu.

středa
22.1.
08:00 Mše svatá Za +Martu Poštulkovou (nedož. 90) a +manžela
čtvrtek
23.1.
17:15 Adorace se svátostným požehnáním

Adorace před Nejsvětější svátostí

18:00 Mše svatá Za +Marii Seidlerovou, bratra a rodiče z obou stran
pátek
24.1.
18:00 Mše svatá

Za +Alfréda Harazima k 1. výročí úmrtí

sobota
25.1.
17:30 Mše svatá Za+Gizelu Hartmanovou, rodiče z obou stran a příbuzné z rodiny
neděle
26.1.
08:00 Mše svatá

Za +Edith Nevřelovou k 1. výročí úmrtí

10:00 Mše svatá

Za živé a +farníky

úterý
28.1.
18:00 Mše svatá

Za + Jaroslava Kuželku, sestru, rodiče z obou stran a za + z rodiny. 

Místo uskutečnění

49.9591869N, 18.0361603E

Sdílejte info